Mehter Takımı

Coşkuyla, hüzünle ve gururla izlediğimiz, dinlediğimiz mehter takımı gösterileri, Selçuklulardan Osmanlılara kadar askerimizin milli duygularını ön planda tutmak için gerçekleştirilirdi. Savaşta ve zaferde farklı ezgiler ve duygularla çalınan marşlar, türküler askerimizin savaş azmini güçlendirir, onlara kuvvet verirdi. Geçmişimizin önemli miraslarından olan mehter takımı, günümüzde düğün, nişan, sünnet düğünü, açılış, davet, karşılama gibi pek çok organizasyonda yerini almayı sürdürüyor. Dinleyenlerin ezgilerine karşı koyamadığı mehter takımı çalgılarını usulüne uygun sergileyen ekibimiz, profesyonel müzik sanatçılarından oluşmaktadır. Etkinlik ve organizasyonlarda mehter takımı kiralamak isterseniz, Mehteran İstanbul firmamızdan rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Mehter Takımı Kiralama Hizmetleri

Osmanlı ordusunun askeri bandosunda görev alan askerlerin üflemeli ve vurmalı çalgılarla sergiledikleri marşlar, savaşta askere cesaret verirken, düşmana korku salardı. Mehter Bölüğü olarak bilinen mızıka teşkilatı Mehteran, dünyanın ilk ordu bandosu olarak tarihe geçmiştir. Osmanlı döneminde savaşa büyük etkisi olan mehter takımının kökeni Selçuklulara kadar dayanmaktadır. Mehteran İstanbul firmamız, geleneklerimizin ve milli irademizin ihtişamlı ve görkemli duygularını ortaya çıkaran kiralık mehter takımı ekipleri ile çalışmaktadır. Vurma ve nefesli çalgılarla usulüne göre marşlar, türküler ve ezgilerle gösteri sürdürülür. Mehter başı, mehteran bölüm komutanı, zırhlı muhafız, tuğ, boruzenler, çevgenler, zilzenler, nakkarezenler, davulzenler olmak üzere minimum 9, maksimum 36 kişiden oluşan ekibimizden, isteğinize uygun sayıda ekiple hizmet alabiliyorsunuz. Mehter takımının önemli simgelerinden eşil sancak, ak sancak  ve kırmızı sancak da takımın önemli ekibi arasında yer alır.

Mehter Çalgıları ve Mehter Konseri

Mehter takımı, sözlü ve çalgı müziği tarzında olmak üzere iki gruba ayrılır. Etkinlik ve organizasyonlarda zurna, boru, kös, davul, zil, şezgun kurronay gibi aletlerle yapılan gösteriler çalgı tarzındadır. Marşlar ve türkülerin eşlik ettiği ise mehter takımı çalgı müziği tarzını yansıtır. Nefesli sazlar ve tempo aletleri ile mehter yürüyüşü 3 adımda sağa ve sola dönülerek yürüyüş sürdürülür. Bu Rahimallah ve Kerimallah anlamındaki selamlama yürüyüşüdür. Düzen bozulmadan mehteran yürüyüşü usulüne göre yapılır. İstanbul Mehteran firmamız, mehter çalgıları ve mehter konseri hizmetlerini ayrı veya bir bütün halinde kiralama olanağı vermektedir. Mehter takımı fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz, firmamızın iletişim numaralarını kullanabilirsiniz. Firmamız önceden rezervasyon seçeneğiyle hizmet vermektedir.