Mehter Takımı

Coşkuyla, hüzünle ve gururlaizlediğimiz, dinlediğimiz mehter takımı gösterileri, Selçuklulardan Osmanlılarakadar askerimizin milli duygularını ön planda tutmak için gerçekleştirilirdi.Savaşta ve zaferde farklı ezgiler ve duygularla çalınan marşlar, türküleraskerimizin savaş azmini güçlendirir, onlara kuvvet verirdi. Geçmişimizinönemli miraslarından olan mehter takımı,günümüzde düğün, nişan, sünnet düğünü, açılış, davet, karşılama gibi pek çokorganizasyonda yerini almayı sürdürüyor. Dinleyenlerin ezgilerine karşıkoyamadığı mehter takımı çalgılarını usulüne uygun sergileyen ekibimiz,profesyonel müzik sanatçılarından oluşmaktadır. Etkinlik ve organizasyonlarda mehter takımı kiralamak isterseniz,Mehteran İstanbul firmamızdan rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Mehter Takımı Kiralama Hizmetleri

Osmanlı ordusunun askeribandosunda görev alan askerlerin üflemeli ve vurmalı çalgılarla sergilediklerimarşlar, savaşta askere cesaret verirken, düşmana korku salardı. Mehter Bölüğüolarak bilinen mızıka teşkilatı Mehteran, dünyanın ilk ordu bandosu olaraktarihe geçmiştir. Osmanlı döneminde savaşa büyük etkisi olan mehter takımınınkökeni Selçuklulara kadar dayanmaktadır. Mehteran İstanbul firmamız,geleneklerimizin ve milli irademizin ihtişamlı ve görkemli duygularını ortayaçıkaran kiralık mehter takımıekipleri ile çalışmaktadır. Vurma ve nefesli çalgılarla usulüne göre marşlar,türküler ve ezgilerle gösteri sürdürülür. Mehter başı, mehteran bölüm komutanı,zırhlı muhafız, tuğ, boruzenler, çevgenler, zilzenler, nakkarezenler,davulzenler olmak üzere minimum 9, maksimum 36 kişiden oluşan ekibimizden,isteğinize uygun sayıda ekiple hizmet alabiliyorsunuz. Mehter takımının önemlisimgelerinden eşil sancak, ak sancak  vekırmızı sancak da takımın önemli ekibi arasında yer alır.

Mehter Çalgıları ve Mehter Konseri

Mehter takımı, sözlü ve çalgı müziği tarzında olmak üzere iki grubaayrılır. Etkinlik ve organizasyonlarda zurna, boru, kös, davul, zil, şezgunkurronay gibi aletlerle yapılan gösteriler çalgı tarzındadır. Marşlar vetürkülerin eşlik ettiği ise mehter takımı çalgı müziği tarzını yansıtır.Nefesli sazlar ve tempo aletleri ile mehter yürüyüşü 3 adımda sağa ve soladönülerek yürüyüş sürdürülür. Bu Rahimallah ve Kerimallah anlamındaki selamlamayürüyüşüdür. Düzen bozulmadan mehteran yürüyüşü usulüne göre yapılır. İstanbulMehteran firmamız, mehter çalgıları ve mehter konseri hizmetlerini ayrı veyabir bütün halinde kiralama olanağı vermektedir. Mehter takımı fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz, firmamızıniletişim numaralarını kullanabilirsiniz. Firmamız önceden rezervasyonseçeneğiyle hizmet vermektedir.